- JEDNOSTKI PODLEGŁE
- Dom Dziecka
- Przedmiot działania
Przedmiot działania Domu Dziecka
Dom Dziecka i Filia w Namysłowie zwane dalej Domem – stanowią publiczną jednostkę samorządową Powiatu Namysłowskiego, prowadzoną w formie jednostki budżetowej. Dom Dziecka jest placówką opiekuńczo-wychowawczą typu socjalizacyjnego. Przyjmującą dzieci powyżej 10 roku życia, aż do osiągnięcia pełnoletności jednak nie dłużej niż do 25 roku życia.
Zgodnie z obowiązującym standardem placówka posiada 14 miejsc w Budynku Głównym przy ulicy Pułaskiego 1 i 10 miejsc w Filii Domu Dziecka przy ulicy Pułaskiego 3B.
Bezpośredni nadzór nad działalnością placówki sprawuje Starosta, Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych oraz PCPR w Namysłowie. Nadzór pedagogiczny nad działalnością Domu sprawuje Wojewoda Opolski.
Do zadań Domu Dziecka należy zapewnienie dziecku całodobowej ciągłej lub okresowej opieki i wychowania.
Dom zaspokaja potrzeby Dziecka co najmniej na poziomie obowiązującego standardu opieki i wychowania.
Placówka opiekuńczo-wychowawcza:
1. zapewnia dzieciom całodobową opiekę i wychowanie oraz zaspokaja ich niezbędne potrzeby, w szczególności emocjonalne, rozwojowe, zdrowotne, bytowe, społeczne i religijne.
2. Realizuje przygotowany we współpracy z asystentem rodziny plan pomocy dziecku;
3. Umożliwia kontakt dziecka z rodzicami i innymi osobami bliskimi, chyba że sąd postanowi inaczej;
4. Podejmuje działania w celu powrotu dziecka do rodziny;
5. Zapewnia dziecku dostęp do kształcenia dostosowanego do jego wieku i możliwości rozwojowych;
6. Obejmuje dziecko działaniami terapeutycznymi;
7. Zapewnia korzystanie z przysługujących świadczeń zdrowotnych.
Dom podejmuje działania w celu powrotu dziecka do rodziny naturalnej, znalezienia rodziny przysposabiającej lub umieszczenia w rodzinnej opiece zastępczej.
W realizacji swoich zadań placówka kieruje się dobrem dziecka, poszanowaniem jego podmiotowości, zapewnieniem mu bezpieczeństwa, poszanowaniem praw dziecka, poszanowaniem praw rodziców wynikających z przepisów prawa rodzinnego, koniecznością ochrony dziecka przed bezprawną ingerencją w jego życie prywatne ze strony osób nieuprawnionych.
Praca oparta jest na zasadach obowiązujących w domu rodzinnym, czyli na bliskich kontaktach, realizacji praw i uczenia dzieci obowiązków. Praca z dziećmi ukierunkowana jest na:
- Zapewnienie ciągłości więzi społecznych ( rodzina, rodzina zaprzyjaźniona, koledzy, szkoła, kontakty z innymi placówkami).
- Zapewnienie właściwych warunków do życia i rozwoju.
- Zapewnienie obowiązujących standardów opiekuńczo-wychowawczych.
- Przestrzeganie praw dziecka określonych w aktach prawnych.
- Przygotowanie wychowanków do usamodzielnienia.
- Profilaktykę zachowań destrukcyjnych.
- Poszanowanie łączących dziecko więzi emocjonalnych z najbliższymi.
- Prowadzenie działań na rzecz powrotu dziecka do rodziny w środowisku, w którym ta rodzina zamieszkuje.
- Umożliwianie dzieciom regularnych, osobistych i bezpośrednich kontaktów z rodzicami oraz z innymi osobami bliskimi, z wyjątkiem przypadków, w których sąd ograniczył ich prawo do osobistych kontaktów z dzieckiem.
- Przygotowanie do życia w społeczeństwie.
- Wpojenie szacunku dla innych ludzi i ich pracy.
Działalność placówki jest uzupełniana pracą wolontariuszy. W domu dziecka pracują stażyści i studenci, którzy odrabiają praktyki. Praca wychowawców wspierana jest przez rodziny zaprzyjaźnione – obecnie 2 takie rodziny opiekują się 5 dzieci
W placówce działa stały Zespół ds. Okresowej Oceny Sytuacji Dziecka, który 2 razy w roku przy ścisłej współpracy psychologa, pedagoga, sądu i policji dokonuje oceny sytuacji dzieci oraz Zespół Wychowawczy. W czasie spotkań Zespołu Wychowawczego wymieniane są szczegółowe informacje i spostrzeżenia dotyczące procesu wychowawczego, stawiane wczesne diagnozy i ustalane metody pracy z dzieckiem