Zadania Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych
Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych prowadzi sprawy z zakresu opieki zdrowotnej i pomocy społecznej, należące do zadań własnych powiatu i zadań administracji rządowej zleconych powiatowi. W strukturze wydziału działa Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Namysłowie.
- Zadania z zakresu Ochrony Zdrowia:
- Współdziałanie, monitorowanie funkcjonowania oraz przygotowywanie rocznych sprawozdań z zakresu działania z placówek lecznictwa otwartego na terenie powiatu.
- Aktualizacja danych, opiniowanie i współpraca przy realizacji wojewódzkiego planu działania Państwowe Ratownictwo Medyczne w zakresie dotyczącym powiatu namysłowskiego
- Wydawanie zezwoleń na sprowadzenie zwłok i szczątków z terenu obcego państwa.
- Opracowanie rocznego planu dyżurów aptek ogólnodostępnych na terenie powiatu oraz bieżący monitoring jego stosowania.
- Tworzenie i wdrażanie programów promocji i edukacji zdrowotnej oraz zdrowego trybu życia, w tym: rozwijanie i popieranie działalności podejmowanej w celu informowania społeczeństwa o szkodliwości chorób społecznych i uzależnień.
- Współpraca z organizacjami społecznymi i pozarządowymi w zakresie promocji zdrowia i oświaty zdrowotnej.
- Realizacja zadań z zakresu Narodowego Programu Zdrowia.
- Realizacja zadań z zakresu Narodowego Planu Zdrowotnego.
- Przygotowanie, realizacja i koordynacja zdań wynikających z Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.
- Współpraca z Powiatowym Inspektorem Sanitarnym.
- Współdziałanie, zebranie i opracowanie danych na potrzeby jednostek realizujących zadania związane z zapobieganiem oraz zwalczaniem zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.
- Współpraca z o/opolskim Narodowego Funduszu Zdrowia w zakresie realizacji zadań i zabezpieczenia zdrowotnego powiatu namysłowskiego.
- Współpraca z samorządem lekarskim, pielęgniarskim i aptekarskim oraz nadzorem specjalistycznym w zakresie realizacji zadań powiatu i spraw związanych z zabezpieczeniem ciągłości udzielania świadczeń.
- Opracowywanie i publikacja informacji dla mieszkańców nt. obowiązujących aktów prawa i jego zmian, w zakresie dotyczącym udzielania świadczeń zdrowotnych, dostępności usług medycznych oraz profilaktyki i ochrony zdrowia.
- Współpraca z placówkami zewnętrznymi i komórkami własnej jednostki w zakresie sporządzania wniosków dotyczących pozyskania środków z Funduszy Unii Europejskiej, na zadania związane z profilaktyką, edukacją i ochroną zdrowia.
- Prowadzenie spraw związanych z przekazaniem zwłok szkołom wyższym do celów naukowych, jeżeli zwłoki te nie zostały pochowane przez osoby uprawnione.
- Prowadzenie spraw związanych z powołaniem odpowiedniej osoby do stwierdzenia zgonu w przypadkach określonych w ustawie o cmentarzach i chowaniu zmarłych.
- Przygotowywanie projektów uchwał z zakresu ochrony zdrowia.
- Sprawozdawczość.
- Współpraca z innymi podmiotami prowadzącymi działalność w zakresie pomocy społecznej na terenie powiatu namysłowskiego.
- Zadania z zakresu Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności:
Kierowanie pracami i obsługa administracyjna Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności, a w szczególności:
- przyjmowanie wniosków i kompletowanie dokumentów,
- przygotowanie i obsługa komisji orzekających,
- wydawanie orzeczeń o niepełnosprawności, stopniu niepełnosprawności i wskazaniach do ulg i uprawnień,
- wydawanie legitymacji,
- prowadzenie rejestrów przedmiotowych,
- prowadzenie Krajowego Systemu Monitoringu Osób Orzekanych o Niepełnosprawności, w zakresie osób niepełnosprawnych z terenu powiatu namysłowskiego,
- administrowanie danymi zgromadzonymi w Krajowym Systemie Monitoringu Osób Orzekanych o Niepełnosprawności,
- sprawozdawczość,
- opracowywanie i udzielanie informacji nt. ulg i uprawnień przysługujących osobom niepełnosprawnym i ich opiekunom.
- wydawanie kart parkingowych.