Przejdź do treści strony Przejdź do menu Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do mapy biuletynu
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
Lektor:

Zadania Wydziału Architektury i Budownictwa / Załatwianie spraw

Wydział Architektury i Budownictwa informuje, że została już uruchomiona możliwość elektronicznego składania wniosków w procesie budowlanym do organów administracji architektoniczno-budowlanej za pomocą rządowej aplikacji e-budownictwo.

http://e-budownictwo.gunb.gov.pl/


Po kliknięciu na wymienione poniżej zadania, wyświetlone zostaną informacje, o sposobie załatwienia spraw, z nimi związanych.

  1. Sprawowanie nadzoru urbanistyczno - budowlanego w zakresie zgodności zagospodarowania terenu z ustaleniami wynikającymi z miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz wymaganiami ochrony środowiska.
  2. Sprawowanie nadzoru techniczno - budowlanego w zakresie zapewnienia warunków bezpieczeństwa ludzi i mienia w projektach i przy wykonywaniu robót budowlanych.
  3. Sprawowanie nadzoru i kontroli:
    a) zgodności rozwiązań architektoniczno - budowlanych z przepisami techniczno-budowlanymi, oraz zasadami wiedzy technicznej,
    b) właściwego wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie,
    c) wprowadzania do obrotu i stosowania wyrobów budowlanych dopuszczonych do obrotu i stosowania w budownictwie.
  4. Kontrolowanie posiadania przez osoby wykonujące samodzielnie funkcje techniczne w budownictwie, uprawnień do pełnienia tych funkcji oraz zaświadczenia o wpisie na listę członków izby samorządu zawodowego.
  5. Udzielanie bądź odmowa zgody na odstępstwo od przepisów techniczno – budowlanych.
  6. Przygotowywanie i przekazywanie do ministerstwa wniosków o dokonanie odstępstwa od przepisów techniczno budowlanych.
  7. Nakładanie na inwestora obowiązku ustanowienia inspektora nadzoru inwestorskiego, a także zapewnienia nadzoru autorskiego.
  8. Przyjmowanie zgłoszeń o budowie oraz wykonywaniu robót budowlanych nie objętych obowiązkiem uzyskania pozwolenia na budowę.
  9. Nakładanie w drodze postanowienia obowiązku uzupełnienia brakujących dokumentów do zgłoszenia o budowie lub wykonaniu robót budowlanych.
  10. Wnoszenie sprzeciwu w drodze decyzji w sprawach związanych ze zgłoszeniem o budowie lub wykonaniu robót budowlanych.
  11. Nakładanie w drodze decyzji obowiązku uzyskania pozwolenia na wykonanie określonego obiektu lub robót budowlanych, objętych obowiązkiem zgłoszenia.
  12. Przyjmowanie zgłoszeń o rozbiórce obiektów budowlanych.
  13. Nakładanie w drodze decyzji obowiązku uzyskania pozwolenia na rozbiórkę obiektu, objętego obowiązkiem zgłoszenia.
  14. Wydawanie decyzji o pozwoleniu na budowę lub odrębnej decyzji o zatwierdzeniu projektu budowlanego.
  15. Nakładanie w drodze postanowienia obowiązku usunięcia nieprawidłowości w projekcie budowlanym uzupełnienia o brakujące opinie, uzgodnienia, pozwolenia, sprawdzenia.
  16. Wydawanie decyzji o odmowie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę.
  17. Wydawanie decyzji o zmianie pozwolenia na budowę lub uchylających pozwolenie na budowę w przypadku zamiaru odstąpienia lub odstąpienia od istotnych warunków pozwolenia na budowę.
  18. Stwierdzenie wygaśnięcia decyzji o pozwoleniu na budowę.
  19. Nakładanie obowiązku zapewnienia nadzoru na budowie.
  20. Prowadzenie rejestru decyzji o pozwoleniu na budowę oraz przechowywanie zatwierdzonych projektów budowlanych.
  21. Przenoszenie decyzji o pozwoleniu na budowę na rzecz innej osoby.
  22. Uzgadnianie z wojewódzkim konserwatorem zabytków pozwoleń na budowę lub rozbiórkę, w stosunku do obiektów budowlanych objętych ochroną konserwatorską.
  23. Nakładanie obowiązku geodezyjnego wyznaczenia obiektu w terenie i sporządzenia geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej.
  24. Rozstrzyganie w drodze decyzji o niezbędności wejścia do sąsiedniego budynku, lokalu lub na teren sąsiedniej nieruchomości w celu wykonania robót budowlanych oraz określenie warunków korzystania z tego prawa.
  25. Przyjmowanie zgłoszeń zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego.
  26. Przekazywanie Powiatowemu Inspektorowi Nadzoru Budowlanego kopii decyzji i 1 egz. dokumentacji, postanowień i zgłoszeń wynikających z przepisów prawa budowlanego oraz zawiadamianie organu nadzoru budowlanego o stwierdzonych nieprawidłowościach przy wykonywaniu robót budowlanych lub utrzymaniu obiektów budowlanych.
  27. Uczestnictwo na wezwanie Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w czynnościach kontrolnych oraz udostępnianie wszelkich dokumentów i informacji związanych z tymi czynnościami.
  28. Uzgadnianie z Powiatowym Inspektorem Nadzoru Budowlanego w miarę potrzeb, planów kontroli i prowadzenie wspólnych działań kontrolnych.
  29. Prowadzenie obowiązującej statystyki.
  30. Przekazywanie kopii decyzji o pozwoleniu na budowę do wiadomości organom, które wydały decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu.
  31. Przekazywanie kopii decyzji o pozwoleniu na budowę i rozbiórkę, zgłoszenia zmiany sposobu użytkowania obiektu lub jego części, do organu podatkowego właściwego w sprawach podatku od nieruchomości.
  32. Współpraca i współdziałanie z innymi wydziałami, jednostkami, organami w sprawach z zakresu prawa budowlanego.
  33. Wydawanie zaświadczeń o spełnieniu wymagań samodzielnego lokalu mieszkalnego i użytkowego dla celów ustanowienia odrębnej własności.
  34. Wydawanie zaświadczeń potwierdzających powierzchnię użytkową i wyposażenie techniczne domów jednorodzinnych ( dla celów dodatku mieszkaniowego).
  35. Prawo do uzyskiwania zawiadomienia o przystąpieniu przez gminę do sporządzania planu miejscowego i udziału na prawach strony (właściciela nieruchomości powiatowych ) w pracach nad planem.
  36. Prawo do otrzymania kopii uchwalonego przez gminę planu miejscowego.
  37. Prowadzenie w granicach swojej właściwości rzeczowej analiz i studiów zagospodarowania przestrzennego odnoszących się do obszaru powiatu i zagadnień jego rozwoju.
  38. Opiniowanie projektu planu zagospodarowania przestrzennego województwa.

 

Do pobrania: Druki i wnioski dostępne w Wydziale Architektury i Budownictwa.