Biuro rzeczy znalezionych
BIURO RZECZY ZNALEZIONYCH
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (t.j. Dz.U. z 2017r. poz. 459 z późn.zm.);
- Ustawa z dnia 20 lutego 2015r. o rzeczach znalezionych (Dz. U. z 2015r. poz. 397);
- Zarządzenie Nr 16/05/2017 Starosty Namysłowskiego z dnia 10 maja 2017r. w sprawie ustalenia Regulaminu Biura Rzeczy Znalezionych.
Zadania Biura realizuje:
Biuro Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obywatelskich
46-100 Namysłów, Plac Wolności 12A
II piętro, pokój nr 221
Telefon – 77 4 103 695
Biuro pracuje w godzinach pracy Starostwa
Biuro przyjmuje do depozytu:
- Do Biura przyjmuje się przedmioty znalezione, które posiadają wartość przekraczającą 100 zł, jak również pieniądze, papiery wartościowe, kosztowności oraz rzeczy o wartości historycznej, naukowej lub artystycznej.
- Biuro przyjmuje także sprzęt lub ekwipunek wojskowy, dokumenty wojskowe a w szczególności legitymacje, książeczki, zaświadczenia wojskowe i karty powołania oraz inne dokumenty wystawione przez administrację wojskową.
- Biuro przyjmuje rzeczy znalezione w budynkach publicznych lub budynkach i pomieszczeniach otwartych dla publiczności, środkach transportu publicznego, które zostały oddane zarządcy budynku, pomieszczenia albo środka transportu publicznego i w terminie 3 dni od dnia otrzymania rzeczy nie zostały odebrane przez osobę uprawnioną.
Biuro odmawia przyjęcia do depozytu rzeczy:
1. Biuro odmawia przyjęcia do depozytu rzeczy:
- nie posiadających żadnej wartości lub posiadających wartość poniżej 100 zł, chyba że jest to rzecz o wartości historycznej, naukowej lub artystycznej,
- co do których zachodzi podejrzenie, że zostały one porzucone z zamiarem wyzbycia się własności,
- zaliczanych do produktów niebezpiecznych, żrących łatwopalnych lub wybuchowych,
- których przechowywanie jest niemożliwe,
- która została znaleziona w budynku, miejscu publicznym lub środku transportu innym niż stanowiący własność Powiatu Namysłowskiego do upływu terminu 3 dni przechowywania przez właściwego zarządcę, chyba że w tym terminie zgłosi się osoba uprawniona do odbioru rzeczy.
- Biuro nie przyjmuje zwierząt które:
- zabłąkały się lub uciekły - opiekę zapewniają schroniska;
- są zwierzętami bezdomnymi – opieka spoczywa na samorządach gminnych.
- Odmowa przyjęcia rzeczy przez Biuro uprawnia znalazcę albo właściwego zarządcę budynku, pomieszczenia albo środka transportu publicznego do postąpienia z rzeczą znalezioną wg własnego uznania.
Odbiór rzeczy znalezionych przez osobę uprawnioną:
1. Wydając rzecz z depozytu Biura osobie uprawionej do jej odbioru:
1) sprawdza się tożsamość osoby uprawnionej do odbioru rzeczy znalezionej (dowód osobisty, paszport);
2) przyjmuje od osoby uprawnionej do odbioru „Wniosek o wydanie rzeczy”, w którym należy podać datę i miejsce zagubienia rzeczy, jej szczegółowy opis uwzględniający cechy charakterystyczne (znalazca może przedstawić dowody stwierdzające zakup przedmiotu, numery seryjne, własne oznaczenia bądź opis widocznych środków zużycia).
2. Przed wydaniem rzeczy z Biura osoba uprawniona do odbioru rzeczy zobowiązana jest do uiszczenia kosztów przechowywania oraz utrzymania rzeczy w należytym stanie, a także kosztów poszukiwania.
Odbiór rzeczy znalezionych przez znalazcę:
- W przypadku, gdy rzecz znaleziona nie zostanie odebrana przez osobę uprawnioną do jej odbioru w ciągu roku od dnia doręczenia jej wezwania do odbioru, a w przypadku niemożności wezwania do odbioru – w ciągu dwóch lat od dnia znalezienia rzeczy, Biuro zawiadamia o tym znalazcę oraz wzywa go do odbioru rzeczy w terminie nie krótszym niż 14 dni, z pouczeniem, że w przypadku nieodebrania rzeczy w terminie określonym w wezwaniu jej właścicielem staje się powiat.
- Wydanie rzeczy dla znalazcy nastąpi po wcześniejszym poinformowaniu znalazcy o kosztach przechowywania oraz utrzymania rzeczy w należytym stanie, a także o kosztach poszukiwania osoby uprawnionej do odbioru rzeczy o ile o nie wystąpiła i po uiszczeniu przez nią tych kosztów.
- Rzecz znaleziona będąca zabytkiem lub materiałem archiwalnym po upływie terminu jej odebrania przez osobę uprawnioną staje się własnością Skarbu Państwa.
- Inne rzeczy znalezione stają się własnością powiatu po upływie terminu do ich odbioru przez znalazcę.
Druki do pobrania: